Azt már tudjuk, miért buknak el nemzetek, de mitől sikeresek?
A közgazdasági Nobel-díj és a nyugati felsőbbrendűség esete Délkelet-Ázsiával.
Pedig a kórokozó korai felismerése kulcsfontosságú lehetett volna a megbetegedések megelőzésében és védekezés kialakításában.
Minimum két hétig titkolhatta Kína a Covid–19 vírus megjelenését – írja az Index a The Wall Street Journalra hivatkozva. Szándékosan minősítették „ismeretlen eredetű” vírusos tüdőgyulladásnak a koronavírust, a vuhani járványt, s a Huanan piacot sem zárták le, amely a koronavírus egyik kezdeti epicentruma lehetett. Pedig a kórokozó korai felismerése kulcsfontosságú lehetett volna a megbetegedések megelőzésében és védekezés kialakításában.
A kongresszusi nyomozók szerint a kínai kutatók már 2019 december végén feltérképezték a Covid–19-et okozó vírust, Peking már legalább két héttel azelőtt tudott a koronavírusról, hogy azt felfedte volna a világnak.
Az amerikai lap szerint egy Lili Ren nevű kínai kutató 2019. december 28-án feltöltötte a vírus szerkezetének csaknem teljes sorozatát az Egyesült Államok kormányának adatbázisába,
de Kína csak január 11-én osztotta meg az információkat az Egészségügyi Világszervezettel. Az új információk továbbra sem derítenek fényt arra a vitára, hogy a Covid fertőzött állatból vagy laboratóriumi szivárgásból bukkant fel. Az a két hét, amely alatt a kínai vezetés hallgatott, döntő fontosságú lehetett volna a Covid–19 terjedésének meghatározásában és az orvosi védekezés kialakításában.
Nyitóképünk illusztráció: A Pécsi Tudományegyetem Szentágothai János Kutatóközpont virológiai kutatócsoportjának munkatársa mikroszkópon ellenőrzi a kutatáshoz használt sejteket a központ laboratóriumában Pécsen 2020. február 7-én. MTI/Sóki Tamás